۱۸ بهمن ۹۶ ، ۱۵:۵۸
سجاد یوسف نیا ۱ نظر Share

توسعه دهندگان "حریص"

    ما این را می دانیم که این امر به این خاطر نیست که برنامه ی ما مشکلی دارد: (برای مثال) ما همه نوع تحسین و تمجید و نظرات مثبت را دریافت می کنیم و در ضمن بسیاری از افراد برنامه ی ما را می خرند. ولی با این وجود ، تبدیل نوع برنامه ی ما از سوی کاربران (تبدیل از رایگان به پولی) بسیار کم است و ما در تلاش برای امرار معاش و پول درآوردن هستیم. دلیلش چیست؟ شما ممکن است که اینطور استدلال کنید که به خاطر بازاریابی بد یا سایر عوامل باشد، ولی وقتی که برنامه ی SuperPhoto ی ما پخش شود و به تعداد زیادی دانلود شود ، افراد کمی تغییر نوع برنامه را انجام می دهند.

    ما گمان می کنیم که اصل موضوع فراتر از فقط ما و برنامه های ما است: توسعه ی نرم افزار از طرف کاربران به شدت دست کم گرفته می شود. افراد عادی هیچ نمی دانند که این امر چقدر ارزش دارد ( هم از نظر وقت و هم از نظر پول ( برای توسعه و نگهداری مناسب از نرم افزار ) و اصلا بیایید فقط برای پشتیبانی مشتری و سرورهای بک اند و غیره را در نظر نگیریم ). اصولا هر چیزی بیشتر از 0.99 دلار "بسیارزیاد" است و مطمئنا توسعه دهندگان "حریص" هستند و دوست دارند از کاربران پول بیشتری بگیرند. ما به طور منظم ایمیل های نفرت آمیز و نظرات منفی در برنامه را از سوی کاربران با تجربه دریافت می کنیم. اینجا می توانیم برخی از انتقاد های افراد را مشاهده کنیم:

1- تبلیغات یا واترمارک های زیاد یا چیزهای ثابت و قفل شده ای بر روی برنامه (رایگان یا دارای عملکرد کامل ) وجود دارند.

2- در صورتی که کاربران روزی به علت های گوناگونی  تصمیم همچون تغییر گوشی یا بی علاقه شدن به برنامه  تصمیم بگیرند که دیگر نمی خواهند از برنامه استفاده کنند پولی به آنها برگردانده نخواهد شد ( در واقع همه ی این ایمیل ها همیشه درخواست این را دارند که پولشان برگردانده شود، در حالی که تراکنش اصلی انجام شده و پولی قابل بازیابی نیست).

3- اگر یک ورژن از برنامه ای برای پلتفرمی خریداری شد، پس بایستی استفاده از آن برای پلتفرم های دیگر نیز رایگان شود. ما به طور منظم به شکل نادرستی مورد اتهام قرار می گیریم، حتی توضیح می دهیم که توسعه برای پلتفرم های مختلف هزینه بر است و برای ما رایگان نیست.

4- یک برنامه که یکبار فروخته شد بایستی تا همیشه قابل آپگرید باشد: مردم از پرداخت بیش از یک بار برای برنامه خودداری می کنند ، حتی اگر توسعه دهندگان احتیاج به ادامه ی توسعه و کار کردن بر روی نرم افزار باشند.

به عقیده ی من این تنها گزیده ی کوچکی است، من ایمیل های عجیب و غریب و خشمگینانه ی زیادی دیده ام که مردم واقعا عقیده دارند که برنامه ها باید حتما 100 درصد رایگان باشند. چرا این چنین است؟ بر فرض مثال من انتظار ندارم که به یک کافی شاپ بروم و یک کاپوچینوی رایگان به من داده شود. یا این که به یک کتاب فروشی بروم و یک کتاب را خریده و ببرم خانه ، آن را بخوانم و سپس آن را برگردانم و سپس  درخواست پول کنم، با وجود اینکه نرم افزار داستان متفاوتی دارد. مردم مقدار پول کمتری را به خرید نرم افزار و انتظار پس گرفتن آن را هم دارند ، صرف نظر از اینکه چه باشد.

فروشگاههای اپ و شرکت های بزرگ کمک کننده نیستند

فروشگاههای اپ کمکی نمی کنند زیرا یک بار که برنامه را منتشر کردند، برنامه تا همیشه به طور رایگان آپگرید می شود. آپگرید های پولی که در آن یک آپدیت منتشر می شود و برای آن پول پرداخت می شود در آنجا غیر قانونی است - اگر چه به مقدار خیلی کمی ، این کار توسط فروشگاهها انجام می شود - .  بنابراین توسعه دهندگان هیچ انگیزه ای ندارند تا روی آپگرید ها کار کنند. برخی افراد پیشنهاد می دهند که برخی افزونه ها و موارد اضافی برای فروش گذاشته شوند ، ولی این برای برخی از نرم افزار ها مانند بازی های قابل استفاده است. در مورد برنامه های ویرایش عکس های ما، کار زیادی برای بروز رسانی برنامه انجام می گیرد تا برنامه احساس قدیمی بودن را به کاربر ندهد و همه چیز به خوبی روی آخرین سیستم عاملها کار کند( برای مثال iOS و اندروید در فواصل معینی آپدیت می شوند، نه فقط UI بلکه API های مرکزی اغلب بهبود می یابند)، یا بهببود الگوریتم های فیلتر، یا آپگرید کردن موتورهای گرافیکی ( برای مثال حرکت از پردازش با CPU به سمت پردازش با GPU ). ما فقط می توانیم فیلترهای جدیدی را منتشر کنیم و برای آنها هزینه کنیم، با این وجود آن کاری را که واقعا می خواهیم نمی توانیم انجام دهیم ، که مربوط به ادامه ی بهبود هسته ی برنامه است. همچنین اپ استورها باعث سخت تر شدن اوضاع برای توسعه دهندگان مستقل می شوند به این صورت که به کاربران اجازه می دهند که یک نمونه از برنامه ی پولی را را با اعضای خانواده شان و در چندین ابزار به اشتراک بگذارند.

    همچنین سایر توسعه دهندگان باعث بدتر شدن اوضاع می شوند زیرا همه چیز را به طور رایگان منتشر می کنند :برای مثال MSQRD یا Prisma در این زمره قرار می گیرند. بدون تبلیغ ، بدون قابلیت پرمیوم ، بدون خرید درون برنامه ای و خلاصه هیچی ندارند. ولی چرا؟ چون که هدف موردنظر آنها مرتبط با کاربران نیست، بلکه به جای آن هدف فروش برنامه به شرکت بزرگی است. ولی کاربران مثالی زده و از دیگر توسعه دهندگان انتقاد می کنند چون که همه چیز را به طور رایگان دریافت نمی کنند.

    اپل اعلام کرده که اشتراک مکرر ( recurrent subscriptions ) را در آینده برای همه ی برنامه ها فعال خواهند کرد و فقط شامل برنامه های مبتنی بر محتوا مانند مجلات نخواهد بود. ولی مسئله این است که کاربران تمایلی به پرداخت پول برای اشتراک چیزی که واقعا یک سرویس یا محتوای بازسازی شده نیست ندارند و احساس می کنند توسط توسعه توسعه دهندگان سرکیسه شده اند! این نکته قابل درک است که این طرح واقعا کاملا بدون مشکل نیست، یک آپگرید پولی مناسب تر است زیرا که مردم بهتر می توانند این مسئله را درک کنند که دارند برای ویژگی ها و پیشرفت های نرم افزار پول می پردازند و نه فقط برای محتوا.

آینده ی پرریسک و نامعلوم ما

تا بحال اینگونه بوده که همیشه برنامه های فروخته شده ی ما تنظیماتش به صورت دائمی قفل گشایی شده بوده. ولی این اقدام برای ما واقعا کارآمد نبوده است، چون ما درگیر امرار معاش هستیم و در یک مکان ارزان قیمت (آرژانتین) هستیم. برنامه ی جدید ما ، یعنی Painnt از شبکه های عصبی و AI برای فیلتر کردن تصاویر استفاده می کند. فیلترها شبیه Prisma هست ولی پردازش کاملا به صورت لوکال انجام می شود. مزایای بسیاری برای فیلترینگ مستقیم از روی ابزار وجود دارد ولی این کار نسبت به کدنویسی بر روی GPUی بک اند سخت تر است. Painnt با یک قفل گشایی موقت ( بدون اشتراک مکرر ) منتشر شده است، تا ما را قادر کند که بتوانیم کار کردن بر روی آن را در دراز مدت ادامه دهیم. ما می دانیم که مردم شکوه خواهند کرد، با این وجود فکر نمی کنیم که انتخاب معقولانه ی دیگری داشته باشیم که بتواند از برنامه ی ما در درازمدت پشتیبانی و حمایت کند. ولی عایا برای ما کارآمد خواهد بود؟ ما می دانیم که توسعه دهندگان مستقل خرده پای دیگر وضعیت مشابهی با ما دارند ، و فکر می کنیم که هیچ چیزی نمی تواند می تواند یا خواهد توانست کمکی بکند مگر این که خیلی چیزها عوض شود یا این که کابران عقیده ی خود را عوض کنند.

چه فکری می کنیم؟ موافقید یا موافق نیستید؟ یک کامنت پایین بگذارید!

منبع : https://medium.com/@rcorin/greedy-developers-a4c84fd5ee14

نظرات (۱)

 1. FeriDom
  بسیارهم عالی بود.
  اگر همین روند ترجمه ی مطالب رو خودتون انجام بدید بسیار هم عالی هست.

  تنها یک انتقاد داشتم اون هم استفاده از keyWord های بی ربط به موضوع پست هست.
  با اینکار در آینده بر اساس این کلمات کلیدی نمیشه یک موضوع رو دنبال کرد.

  پیروز و پاینده باشید.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

تصاوير منتخب