سجاد یوسف نیا ۰ نظر Share

+30 نکته ی نرم افزاری کوتاه برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده ی اندروید بهتر

بنابراین ، اگر شما تصمیم گرفتید تا توسعه ی اندروید را آغاز کنید یا درحال حاضر مدتی است که اندروید کار می کنید.شما بهترین جا را انتخاب کرده اید.

بنابراین بدون اتلاف وقت بیشتر، مقاله را آغاز می کنیم.

1- آشنایی بیشتر پیدا کنید نسبت به سیستم عامل اندروید

منظور من آشنایی بیشتر با سیستم عامل واقعی و فعلی است و نه با مستندات آن. من توسعه دهندگان بسیاری را دیدم که وحشت دارند از نگاه انداختن و عمیق شدن در سخت افزار سیستم عامل اندروید و پی بردن به این که واقعا اجزا چگونه کار می کنند و چگونه قطعاتی که متفاوتند با یکدیگر ، با یکدیگر هماهنگ شده اند.

اگر شما می خواهید در بازی اندروید پیشرفت کنید، متوقف کنید دوری کردن از کارهای که داخلAndroid SDK  انجام می شوند و آشنایی با آنها را آغاز کنید.

2- تلاش کنید برای  غلبه بر ترس از شکست خوردن:

اندروید بزرگ است ، خیلی بزرگ! شما نمی توانید آنرا به طور کامل و ذره به ذره در یک ماه یا حتی دوماه فرابیگیرید.هر چه بیشتر یاد بگیرید ، به چیزهای جالبتری بر می خورید. به عنوان یک تازه کار داشتن ترس از شکست کاملا عادی است.

3-شروع  به خواندن کدهای بیشترکنید

اغلب توسعه دهندگان زمان برای خواندن آنچه که سایر توسعه دهندگان می نویسند اختصاص نمی دهند و بیشتر وقت خود را به این اختصاص می دهند که با آنچه که از قبل یاد داشته اند برنامه نویسی کنند. که این کمکی نمی کند به شما برای اینکه یک توسعه دهنده ی بهتر شوید و همچنین دانسته های شما را افزایش نخواهد داد. بهتره که شروع کنید به بررسی برنامه های متن باز دیگر و کتابخانه هایشان که روزی 30 دقیقه انجام این کار آغاز خوبی خواهد بود. شما حتما شگفت زده خواهید شد از اینکه پی ببرید که چقدر مطلب وجود دارد که شما در مورد آن اطلاعی ندارید!

4-آموختن زبانهای بیشتر را در نظر داشته باشید

منظور من مثلا این نیست که مثلا زبان چینی یا اسپانیایی را یاد بگیرید، این را میگویم که زبان های برنامه نویسی جدید را یاد بگیرید. شما بیشتر احتیاج دارید به اینکه خودتان را به روز نگه دارید درمورد اینکه چه چیزی در صنعت در حال جریان است نسبت به اینکه خودتان را تمام وقت با اندروید محدود کنید.

این کار چشم انداز تازه ای رو به روی شما باز خواهد کرد و به شما کمک می کند تا مهارت توسعه شما در اندروید به طور چشمگیری پیشرفت کند. ذهنتان را به آموختن سالی یک زبان برنامه نویسی عادت بدهید، البته اینجوری نباشد که سریع وارد یک زبان برنامه نویسی شوید و یک هفته نگذشته ترکش کنید، تلاشتون در این جهت باشد که بهعمق یک زبان بروید و بفهمید که چگونه کار می کند ( به قول دوستان یک روستای خراب بهتر از صد شهر آباد است :))

5-وقت آن است که الگوهای طراحی جاوا را یاد بگیرید :

من هر چی در مورد تاثیر شگفت یاد گرفتن اینها در کار توسعه ی اندروید شما بگم باز کم گفتم. شما هر وقت در باتلاق حل کردن یک مسئله ی برنامه نویسی گیر کردید ، طراحی الگوها خیلی می تواند به شما کمک کند که بیایید یک راه حل هوشمندانه و در عین حال ساده بسازید.

همچنین شما احتیاج دارید به این که با توسعه دهندگان دیگر هم سطح شوید یعنی وقتی آنها صحبت از استفاده از  Factory یا Decorator یا یک الگوی FACADE می کنند سریع منظور آنها را متوجه شوید.

به خودتان قول بدهید که هر هفته یک الگوی جدید را یاد بگیرید.

6-در یک برنامه ی اوپن سورس مشارکت کنید

اگر شما چیز سودمندی را توسعه دادید و فقط هم خودتان از آن استفاده می کنید، متن باز کردنش را در نظر داشته باشید! شما خیلی چیز های جدیدی بدست خواهید آورد که به شما در راه پیشرفت در توسعه ی اندروید کمک خواهد کرد.

اگر هم چیزی برای تبدیل به متن باز ندارید اینو مد نظر داشته باشید که بروید پروژه های متن باز مورد علاقه تان را بررسی کنید و عیب های آنرا برطرف کنید یا حتی مستنداتش را بهبود ببخشید یا کمی آزمایشی داخل آن بنویسید.

حتی کوچک ترین ذره مشارکت برای ترمیم و توسعه پروژه مفید خواهد بود

7-کاری انجام دهید که IDE در خدمت شما باشد.

برای درک سازوکار IDE ای که استفاده می کنید زمان بیشتری را صرف کنید. این کار این کار بیشتر از حتی آن چیزی که فکرش را بکنید می تواند مفید باشد. ویژگی های جالب و میانبر های مخفی زیادی در IDE وجود دارد که بیشتر توسعه دهندگان از وجود آن بی اطلاعند یا حتی دنبال فهمیدن آن نرفته اند.

8-وقت آن است که از معماری درست برای برنامه تان استفاده کنید.

ما بیشتر وقت مان را در به پایان رساندن در اکتیویتی ها و فراگمنت ها صرف کرده ایم(شما حتی می توانید من را هم سرزنش کنید که چرا این کار را کرده ام :) ) برای تبدیل به آبجکت های غول پیکر که توسعه و تست آنها عملا غیرممکن است. این مطلب خیلی مهم است که یک معماری خوب برای برنامه تان انتخاب کنید مانند MVp یا MVVP و یا Redux و... جدا کردن منطق تجاری برنامه تان را هم در نظر داشته باشید. تعاملات ویو و تعاملات دیتا درون لایه های مختلف باعث می شود که آنها به سادگی مدیریت و تست بشوند.

نکته: این طرح های مفید گوگل را بررسی کنید که در عین معماری برنامه های گوگل می تواند زندگی شما را آسان تر کند.

 

9-دستورالعمل های کدزنی واضح و تمیز را بیاموزید

شما هرگز چنین اصلی را نمی توانید نادیده بگیرید کارکردن با توسعه دهندگانی که واضح و تمیز نمی نویسند و طبق حداقل های اصول و دستور العمل های کدزنی توسعه اندروید کارنمی کنند.

این دانش موشکی نیست و نباید بیشتر از چند ساعت از وقتتان را اختصاص بدهید برای آموختن بیشتر مبانی  جاوا و دستورالعمل های کدزنی اندروید. و همچنین همه چیز هم نباید در یک زمان باشد  در ست مثل یک lifecycle  برای یک توسعه دهنده

نکته: اینجا یک عالی وجود دارد برای شمایی که می خواهید دستورالعمل های کدزنی استاندارد را یاد بگیرید

10- مقداری از وقتتان را صرف آموختن بهترین تمرین های اندروید کنید

برای اینکه یک قدم از سایر توسعه دهندگان جلوتر باشید و برنامه هایی بسازید که خوب به نظر بیایند و عالی کار کنند، احتیاج دارید به آغاز آموختن بهترین تمرین های توسعه اندروید

باید ها و نباید هایی هم وجود دارد که به شما می تواند کمک کند تا یک توسعه دهنده بهتر شوید و برنامه هایی بسازید که از برنامه های سایرین یک سرو گردن بالاتر باشد.

نکته : اینجا مجموعه ای از چند تمرین عالی برای شما برای بهبود بخشیدن برنامه هایتان است.

11-از وقت آزادتان با گوش کردن پادکست ها به درستی استفاده کنید

تلاش کنید تا از وقتتان به صورت مفید و موثر استفاده کنید. وقت های هست مثل اوقاتی که در حال ایاب و ذهاب از شرکت و باشگاه و رانندگی و آشپزی و غیره هست که کار فکری چندانی انجام نمی دهید.

شما می توانید از این اوقات به نحو احسند استفاده کنید مثلا پادکست های اندرویدی که جذاب هم باشند گوش کنید. همیشه تا جایی که ممکن است سعی کنید مغزتان را درگیر با چیزهای مفید و آموزنده نگه دارید و همیشه سعی کنید از وقتتان حداکثر استفاده را بکنید.

12- پایتان را فراتر از چیزهای مهندسی نگذارید، واقع بین باشید!

من مشاهده کردم قبلا که این اتفاق نه فقط برای من بلکه برای توسعه دهندگان همکاری که با من کار می کنند افتاده است. قبل از شروع یک کار فکر کردن به آن خوب است(حتی میشه گفت عالیه) ولی بیش از حد فکر کردن و بررسی کردن این چیزها مخصوصا وقتی که غیر ضروری هم باشند فقط باعث گیج شدن ،تاخیر و نگرانی می شود.

همین حالا کارهایی انجام بدهید که برای پروژه خوب به نظر می رسند و به یاد داشته باشید که اوضاع رو به گونه ای که در آینده نیاز بشه می توانید تغییر دهید.

13-برای آموختن در مورد طراحی تلاش کنید(دیزاین)

من می فهمم که نگاه اولیه ی شما برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده ی اندروید دوخته شده به تلاش برای کد بهتر که نوشتن ، که نگاه عجیبی هم نیست. ولی اگر می خواهید یک توسعه دهنده ی همه چی تمام شوید، بهتره که شروع کنید به صرف قسمتی از وقت روزانه برای آموختن و درک در مورد UI و UX .

این به کلی تغییر می دهد نگرش شما را به برنامه ها یی که تا حالا فقط تمام وقت کدشان را می زدید. تلاشتان را به کار بگیرید برای تعامل و صحبت با طراحان UI و UX که هم گروه شما هستند برای داشتن دید باز تر نسبت به طراحی برنامه.

نکته : یک کتاب شگفت انگیز را دریافت کنید اگر علاقمند به درک اینکه دیزاین واقعا چگونه کار می کند هستید.

14- کمالگرا شدن را آغاز کنید

این یک موضوع ذهنی هست در مورد "کمالگرایی" من نسبت به خودم و نه نسبت به دیگران. ولی همیشه یک معیار سنجش آن این است ، که تلاش کنید برای کسب بهترین نتیجه و محصول نهایی که قابل رسیدن است

هرگز به کم راضی نشوید. کاری را انجام ندهید فقط به این خاطر که مجبورید، کاری را که در حال حاضر انجام می دهید را با علاقه و بهتر از بقیه انجام دهید. این کم کم کمک می کند که ترقی کنید و در طولانی مدت یک توسعه دهنده ی موفق شوید.

15-مداومت یک کلید موفقیت است

اگر می خواهید که یک توسعه دهنده ی موفق اندروید باشید(یا در هر زمینه ی دیگر در زندگی موفق شوید)، نیاز به مداومت و پایداری دارید.

ترک یک کار پس انجام یک کار به مدت چند روز یا چند هفته شما را به جایی نمی رساند. جایی که می خواهید برسید به عنوان یک توسعه دهنده اندروید در چند سال آینده را تجسم کنید.

خیلی آسان است که کاری را شروع کنید ولی ادامه دادن آن در طولانی مدت با علاقه و پشتکار زیاد خیلی سخت است.

16- از کوچک شروع کنید و کم کم گسترش دهید

به عنوان یک توسعه دهنده شما همیشه باید همیشه باید سعی کنید مسائل پیچیده ای که در حال کارکردن روی آن هستید را به واحدهای های کوچک و ساده و وابسته به هم تقسیم کنید تا قابل درک باشد و به آسانی و سریع حل شود.

از اندازه اولیه یا پیچیدگی یک پروژه وحشت نکنید. زمانی که شما در یک مسیر درست قرار بگیرید همه مسائل می تواند حل شود. از کوچک شروع کنید، قدمهای کوتاه بردارید و کم کم گسترش دهید.

17-همیشه یک پروژه  اجرایی(playground) را در دست داشته باشید

در دست داشتن یک پروژه اجرایی می تواند روش شما برای یاد گرفتن چیز ها را به کل تغییر دهد. اگر جایی در اندروید با یک چیز جدید مواجه شدید، این را تبدیل به عادتتان کنید که آنرا به یکباره در حوزه ی پروژه ی اجرایی تان امتحان کنید.

فرض کنید جایی یک کتابخانه جالب اندروید پیدا می کنید. به جای نادیده گرفتن اسناد و API ها، بهتره که شروع به اجرای آن کنید در یک پروژه ی اجرایی و در یک مسیر درست. که این امر به شما درک بهتر و عمیق تری از کتابخانه خواهد بخشید.

18- شروع کنید به نوشتن برنامه های تستی بیشتر

من نمی توانم به اندازه ی کافی بر اهمیت این امر تاکید کنم. شما نمی توانید کامل بودن یک ویژگی را نتیجه گیری کنید مگر اینکه آزمایش های کاملی را بر روی آن انجام دهید. تست کردن ها باعث می شوند که بتوانید جزایر قابل اطمینانی رو کدتان بنویسیدJ.

19-انتخاب  TDD را مدنظر داشته باشید

هنگامی که شما یک برنامه را توسعه می دهید،در نظر داشته باشید که یک ساختار قوی و روشی کارآمد را برایآن انتخاب کنید که نتیجه ی آن کمتر شدن زمان آزمایش خواهد بود.

شروع کنید به پیروی از چرخه (بازپرداخت قرمز، سبز ) (red-green refactor) . ابتدا کد آزمایشی را بنویسید که با شکست مواجه می شود(قرمز) سپس کد واقعی را بنویسید که از تست با موفقیت عبور می کند(سبز)  سپس بروید و کد قبلی را بهینه سازی و تروتمیز کنید(بازپرداخت)

نکته :توسعه ی آزمایش محور یک راه مدیریت ترس از برنامه نویسی است. ترس باعث می شود که شما محتاط شوید. ترس باعث می شود که شما کمتر ارتباط برقرار کنید. ترس باعث می شود که شما از گرفتن بازخورد فراری باشید. ترس باعث می شود که شما بداخلاق شوید-مثالی در مورد TDD

20-یک سازوکاردرست برای توزیع خودکار راه اندازی کنید.

به عنوان یک توسعه دهنده تا حد امکان خودتان را کمتر مشغول چیزهای مختلف کنید و بهتر است که همینهارا خودکار کنید.

بهتره که سازوکار کنترل کیفیت را خودکار کنید با ابزارهایی همچون CheckStyle و PMD  و Lint و FindBugs .قبل از ترکیب کردن تغییر هر بخش عمده حتما لازم است که همه قسمت های یک بخش اجرا شوند و آزمایش های دقیقی صورت بگیرد.

21- شیوه برنامه نویسی انفعالی (reactive) را اجرا کنید

اگر شما می خواهید توانایی های توسعه اندروید خود را بهبود ببخشید، 100 درصد باید اجرای سیوه برنامه نویسی انفعالی را در نظر داشته باشید. که این شما را وادار می کند با روشی کاملا متفاوت با روشی که برنامه ها را می سازید فکر کنید.

رفتن به سوی روش انفعالی مطمئنا به شما کمک می کند که برنامه های تعاملی  سریع تری بنویسید که در چرخه ی توسعه آسان تر بنویسید و لذت ببرید.

22-زبان کاتلین را برای توسعه اندروید بیاموزید

کاتلین در حال حاضر یکی از محبوب ترین و پربحث ترین زبان هایی است که وارد توسعه اندروید شده است. که همچنین زبان رسمی پشتیبانی از اندروید است. با این زبان ساده و بی دردسر دنیای اندروید توانست نفس راحتی بکشد.

این یکی از بهترین اتفاق هاست برای توسعه دهندگان اندرویدی که خسته شده بودند از جاوای قدیمی و پرخطا. اگر امتحانش کنید مطمئنا انرژی از دست رفته زندگی تان در راه توسعه دادن را بازخواهید یافت.

23- به صمیمی شدن و ملاقات با سایر توسعه دهندگان اهمیت بدهید

ما توسعه دهندگان همیشه درونگرا هستیم و همیشه در گوشه ای تنها با کامپیوترمان خلوت می کنیم.

ولی از صندلی راحتتان بلند شوید و با سایر توسعه دهندگان به تعامل بپردازید. در ملاقات با سایر توسعه دهندگان چیزهای زیادی خواهیم آموخت از  معاشرت و صحبت کردن با سایر توسعه دهندگانی که علایق مشترکی با شما دارند.

24- با میانبرهای صفحه کلید آشنا شوید:

تلاش کنید که تا حد امکان از موس کمتر استفاده کنید طبق عادت همیشگی تان.تقریبا برای هرکاری که بخواهید در اندروید استودیو انجام دهید میانبرهایی وجود دارد.

با این کار به اندازه ی قابل توجهی در زمان توسعه ی خود صرفه جویی می کنید و گردش کار خود را بهبود می بخشید. حفط کردن میانبرهای صفحه کلید در ابتدا ممکن است مقداری زمان ببرد ولی در طولانی مدت کمک می کند که شما به سمتی حرکت کنید که خیلی کمتر از موس استفاده کنید در جریان کاری خود.

25- تلاش کنید که هر هفته در مورد اندروید حداقل یک مطلب جدید یاد بگیرید:

در دریای وسیع اندروید چیزهای بسیار زیادی برای یادگرفتن و درک کردن وجود دارد که لازمه ی آن این است که ابتدا خود را در این دریا غرق کنید :)  ولی همه چیز آسان خواهد شد اگر شما به خودتان قول بدهید که هر هفته یک مطلب تازه یاد بگیرید.

یک لیست از چیزهایی که درباره آنها نمی دانید تهیه کنید، سپس اولویتی به هر یک اختصاص دهید و سپس هر هفته یکی یکی آنها را بیاموزید. بعد چندماه، خودتان را خیلی جلوتر از جایی که بودید خواهید دید!

26- هرچیزی که وقت شما را هدر می دهد به صورت خودکار در آورید:

ما مهندسین ذاتا تنبل هستیم و همیشه تلاش می کنیم که یک راه آسان برای انجام یک کار کسل کننده بیابیم.

بنابراین اگر چندین بار در روز به یک چیز کسل کننده و تکراری نیازمندیم، خودکار کردن آنرا در نظر داشته باشیم، که همچنین می تواند باعث شد که ما مقدار زیادی از وقتمان در هفته را ذخیره کرده و آنرا صرف انجام سایر امور مفید کنیم و خستگی مان را کاهش دهیم.

27- اجرای همزمان دو نسخه از اندروید استودیو را در نظر داشته باشید:

همیشه یک نسخه ثابت از اندروید استودیو را نگه داری کنید برای کارهای مهم روزانه که باید آنرا انجام دهید.

ولی این را در نشر داشته باشید که همچنین یک نسخه بتا از آخرین نسخه اندروید را نگه داری کنید.

گاهی ویژگی های جدید و شگفت انگیزی وجود دارند در این نسخه که ممکن است شما تمایل داشته باشید تا از آنها استفاده کنید.

28- هراز چندگاهی یکبار کتابخانه ها را مورد آزمایش و بررسی قرار دهید.

ما همگی علاقمند به استفاده از کتابخانه ها هستیم موقعی که به آنها نیاز پیدا می کنیم، که این خیلی طبیعی است. ولی این را باید تبدیل به یک عادت کنیم که بررسی کنیم کتابخانه های سوم شخص را حذف کنیم آنهایی را که دیگر لازم نیستند.

اگر از یک بخش کوچک کتابخانه استفاده می کنید، در نظر داشته باشید که آن بخش را اکسترکت کنید به جای استفاده از تمامی کتابخانه. یک بررسی خوب همچنین می تواند کمک کند به بروز رسانی کتابخانه ها  که سریعا نیازمند بروز رسانی هستند.

29-آموختن روشهای اصلاح کردن کدبیس های باقیمانده:

اشتباه جایگزینی یکباره ی حجم کامل و عظیمی از اطلاعات را انجام ندهید. انجام آن شما را در وضعیتی قرار می دهد که هیچ راه برگشتی نخواهید داشت.

بهتر این است که اصلاح کدهای بخش هایی از کدبیس ها که مورد نیاز شما است را در نظر داشته باشید تا اینکه کار را از الآن شروع کنید و هز زمان که نیاز شد کم کم به سایر قسمت ها گسترش دهید. همچنین در نظر داشته باشید که مقداری تستی بنویسید در صفحه ای که می خواهید اصلاح را انجام دهید قبل از اینکه هر دکمه ای را بفشارید که شک داشته باشید که آیا می تواند باعث شود ویژگی هایی موجود از بین برود.

30- همیشه توسعه و تست را بر روی ابزار های کم پایان (low-end devices) انجام دهید.

اگر میخواهید در کار توسعه حرفه ای عمل کنید، هرگز اشتباه توسعه و تست بر روی ابزارهای بالا-پایان (high-end devices) را انجام ندهید. به طور کلی ما توسعه دهندگان بهترین ابزارهای بالا پایان را داریم که آنها را برای توسعه و تست برنامه ها استفاده می کنیم. ولی بنا به دلایلی باید از انجام این کار خودداری کنیم.

ارزان ترین و کم پایان ترین ابزارهایی که در فروشگاه می توانند پیدا شوند را امتحان کنید و عادت کنید به اینکه کار توسعه را فقط با آنها انجام دهید. این کار دید تازه و مجددی در مورد عیب های برنامه هایتان که قبلا درموردش نمی دانستید.

31- بهترین ماشینی را که استطلاعت مالی اش را دارید را بخرید:

این اشتباه را انجام ندهید که ماشین کار کم-پایان بخرید و تجربه توسعه روزانه خود را با آن خراب کنید.

در نظر داشته باشید استفاده از مک (منظور بهتر از ویندوز) را برای توسعه. شما از هر چیز عاشق سادگی و پایداری آن خواهید شد.

حال، اگر می خواهید یک مک بوک را تهیه کنید یکی را بخرید را که از نظر خصوصیات بهترین باشد. چند صددلار خرج کردن آسیب چندانی به شما نمی زند و همیشه سپاسگزار خود خواهید بود برای گرفتن این تصمیم.

پس از مطالعه ی این مقاله امیدوارم که شما این نکات را عملا اجرا کنید ، یادتان باشد که اجرای این نکات را هم به دوستانتان ، همکاران ، دشمنان و هرکسی که از شبکه های اجتماعی می بینید توصیه کنید

 منبع : https://techbeacon.com/

 

 

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

تصاوير منتخب